Hristiyan Yurttaşlarımız Noel'i Kutladı

Katolik ve Ortodoks inançlı Hristiyanlar İsa’nın doğum tarihi olarak kabul ettikleri 24 Aralık tarihinde Noel yortusunu yine Türkiye çapında kutladılar. İstanbul’dan Edirne, İzmir, Mardin, Hatay ve Mersin’e kadar kiliselerde gerçekleşen dini törenler renkli görüntülere de sahne oldu. Ekümenik Patrik Bartolomeos Noel vaazında dünya barışına ve Ukrayna’da yaşanan savaşa değindi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde Noel denince ilk akla gelen Saint Antuan Kilisesi’nde düzenlenen ayine yerli halk kadar turistler de yoğun ilgi gösterdi. Ayine Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yavuz ve davetliler de katıldı. 24 Aralık Cumartesi gecesi saat 00:00’da İstanbul Kutsal Ruh Katedrali (St. Esprit Katedrali)’nde Noel ayini gerçekleştirildi. Ayini İstanbul Episkoposu Latin Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Monsenyör Massimiliano Palinuro yönetti. Fener Rum Patirkhanesi bahçesinde yer alan Aya Yorgi Kilisesi’nde gerçekleşen Noel ayinine de Ekümenik Patrik Bartholomeos önderlik etti. Ayine İstanbul’un çeşitli semtlerinin yanı sıra Yunanistan’dan da katılım oldu. Patrik Bartholomeos Noel vesilesi ile bir de mesaj yayımladı. Bartholomeos, Rusya'nın askeri operasyon başlattığı ve savaş nedeniyle insani dramların yaşandığı Ukrayna’daki duruma atıfta bulunarak, “Bugün Noel müjdesinin mesajı, kışkırtıcı ve haksız bir işgalin korkunç sonuçlarını yaşayan Ukrayna’da savaş uğultusu ve silah sesleri arasında yankılanıyor. Biz Hristiyanlar için bütün savaşlar kardeşlerimizin katledilmesidir; bunların hepsi, Ortodoks Kilisesi’nin Kutsal ve Büyük Konseyi’nin ilan ettiği gibi, ‘dünyadaki kötülüğün ve günahın varlığının sonucu’ olan iç savaşlardır” diye belirtti. İstanbul Protestan Kiliseleri tarafından hazırlanan Noel (Doğuş) Bayramı kutlaması, 24 Aralık Cumartesi günü Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Antalya’nın Serik ilçesinde Hoşgörü (Dinler) Bahçesi’nde yerleşik yaşayanlarla otellere tatile gelen Hristiyanların katılımıyla Noel ayini yapıldı.


Edirne'deki Bulgar Ortodoks kilisesi Sveti Georgi'de yapılan ayine Bulgaristan ve Edirne’de yaşayan Ortodokslar katıldı. Rahip Aleksandır Çıkırık ayin sonrası yaptığı açıklamada "Hepimize kutlu ve mutlu bayramlar dilerim. Edirne'de güzel bir dostluk ve kardeşlik ortamı var." dedi. Hatay'ın İskenderun ve Antakya ilçelerindeki Ortodoks ve Katolik kiliselerinde de Noel dolayısıyla ayin düzenlendi. İskenderun Ortodoks Kilisesi'ndeki ayinde konuşan peder Dimitri Yıldırım, Noel Bayramı'nı kutlayanlara teşekkür etti. Mersin’de Rum Ortodoks Kilisesi’nde Noel dolayısıyla ayin yapıldı. Akdeniz ilçesinde bulunan kilisedeki ayini Peder İspir Coşkun Teymur yönetti. Teymur, Hristiyan vatandaşlarla dua ederek, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Ayinde, ilahiler ve İncil’den bölümler okuyan vatandaşlar, mum yakıp dualar etti. 

Süryanilerin yoğunlukla yaşamlarını sürdürdüğü Mardin başta olmak üzere Diyarbakır ve Adıyaman’da törenler düzenlendi. Mardin Artuklu'daki tarihi Kırklar Kilisesi'nde Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Korepiskopos Saliba Özmen ile kilisenin Başpapazı Gabriel Akyüz'ün yönettiği ayinde, Hazreti İsa'nın doğduğu mağarada bulunuşu ve ısıtılması, ateş yakılarak canlandırıldı. Mum yakılarak dilek tutulan törende kadınlar korosu ilahiler okudu. Ayinde birlik ve beraberlik ile dünya barışı için dua edildi. Daha sonra Süryanice ve Türkçe ilahiler ve dualar okunurken, ayine katılanlar kutsandı. Ayin sonunda kilise bahçesinde bir araya gelen Süryaniler birbirlerinin bayramını kutladı. Seyidne Özmen "Müslüman, Hristiyan, Ezidi bütün kardeşlerimizle bayramı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Bütün dünyada barış ve huzur egemen olsun." dedi. Özmen, savaşların, hoşgörüsüzlüğün insanlar için kötü bir şey olduğunu dile getirerek, bunların bertaraf edilmesi için insanlar arasındaki sevgi, barış ve dayanışmanın her zaman güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Midyat ilçesinde de Mort İşmuni Kilisesi'nde Noel ayinini Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş yönetti. Ayinin ardından kızlar korosu ve çocuklar, ilahiler ve zılgıtlar eşliğinde kilisenin içinde dolaştı. Diyarbakır Süryani cemaati, Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenen bir ayin ve törenle, Hazreti İsa’nın doğuş yortusunu kutladı. Ayine Diyarbakır’da yaşamlarını sürdüren az sayıdaki Süryani ve Ermeni Hristiyan vatandaş katıldı. Ayini Mardin Metropoliti Saliba Özmen yönetti. Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Adana, Mersin ve Antakya illerinin de bağlı olduğu Adıyaman Süryani Metropolitliği’nde Bölge Metropoliti Melki Ürek düzenlenen ayine önderlik etti.

24 Aralık 2022