ADİP 3. YIL FAALİYET RAPORU

Anadolu Din ve İnançları Platformu her sene sonunda yıllık faaliyet raporu yayınlamaktadır.

ADİP 3. YIL (2021) FAALİYET RAPORU (PDF)

ADİP’in ikinci faaliyet yılı geride kaldı. Yapılan çalışmalara ve ürünlerine internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Platformumuzun faaliyetlerinin tanıtıldığı, ortak inanç takvimimin de yer aldığı 3 aylık bültenimiz yayınına devam ediyor. Bültenimiz karasal ve elektronik posta yolu ile Türkiye çapında kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, ilgili STK’lar, dini temsilciliklere ve milletvekillerine ulaştırılmaktadır.
Elektronik bültenlerimiz ve aylık raporlarımıza da web sitemizden ulaşabilirsiniz.

 
 •  Twitter hesabımızdan her gün düzenli olarak içerikler, haberler, duyurular paylaşılmaktadır.
  https://twitter.com/Adip_inanc

   
 • ORTAK İNANÇ TAKVİMİ web sitemizden inançların kutlu günlerini buluşturmaya devam ediyor. İnanç takvimimiz Ocak 2021’de yayına başladı. Takvimde bayram ve anma günleri kısa bilgiler, görseller, ilgili müzik eserleri ile tanıtılmaktadır.
  http://adipanadolu.org/

   
 • 2022 ile birlikte İnstagram hesabımız da açıldı.
 • https://www.instagram.com/adipanadolu/
 • ADİP Forum açıldı.
  Anadolu toprakları üzerinde yaşayan farklı inançların görünürlüğünü desteklemek, yine bu inanç grupları arasında iletişimi, iş birliğini geliştirmek amacıyla hedefinde büyük bir kararlılıkla ilerleyen Anadolu Din ve İnançları Platformu’nun forum sayfası da takipçilerinin ilgisine sunuldu. İnançlara dair içeriklerin, çalışmaların paylaşılacağı forumda; kamu kurum ve kuruluşlarının almış olduğu kararlar, akademik çevrelerce hazırlanan çalışmalar, projeler toplantılar ve konferanslar yer alacak. ADİP Forum’a üye olacaklar ayrıca kendi fikir, proje ve ürünlerini bu platformda ilgililerin görüşüne sunup, yorumları takip edebilecekler. ADİP Forum sayfasına kaydolmak için http://adipanadolu.org adresimizden forum sayfasına ulaşabilir, kolaylıkla üye olabilirsiniz.
  http://aforum.adipanadolu.org/girisyap/?ReturnUrl=%2f

   
 • The Faitf&Belief Forum ile IRF Roundtable’a katıldık… ETKİNİZ FORUM’a katıldık…. Oxford Üniversitesi Nuffield Koleji’nin gerçekleştirdiği “Uygulamalı Araştırma Yöntemleri” eğitimine katıldık.
  ADİP geçtiğimiz dönemde uluslararası ilişkilerini ve tanınırlığını da pekiştirdi. The Faith&Belief Forum tarafından düzenlenen 3 aşamalı “Freedom of Religion or Belief (FoRB) in Practice” (Uygulamada Din ve İnanç Özgürlüğü) etkinliğinin ikinci ayağı olan “Promoting FoRB for all at the local level” (Yerel düzeyde herkes için din ve inanç özgürlüğünü desteklemek) adlı çevrim içi etkinlikte sivil toplum kuruluşları, din ve inanç grupları, politika uzmanları, diplomatlar ve akademisyenler bir araya gelerek farklı bölgelerden vaka çalışmalarının sunumlarını dinledi, etkileşimli tartışmalara katıldı. ADİP temsilcileri de bu toplantıda hazır bulundu. International Religious Freedom (IRF) Roundtable Amerika Birleşik Devletleri’nin din ve inanç özgürlüğüyle ilgili birimlerine politika önerilerinde bulunduğu gibi, dünya genelinde farklı hükümetlere de çağrılarda bulunuyor. Kurum, çeşitli din ve inançlardan grupların taleplerini dinliyor, ilgili yetkililere toplu olarak yazılan mektuplarla çağrıda bulunuyor. 6 Nisan 2021’de gerçekleşen haftalık toplantıda, ADİP olarak düzenlediğimiz uluslararası konferansımızı yaklaşık 50 ülkeden 118 katılımcıya duyurduk. Haftalık yuvarlak masa toplantılarının yanı sıra, IRF Roundtable alt komisyonlar seviyesinde de etkinlikler düzenliyor. ADİP, bu bağlamda IRF Roundtable Orta Doğu Çalışma Grubu’nun da katılımcısı, ayrıca İran ve Fransa yetkililerine yazılan mektupların imzacıları arasında bulunuyor.

   
 • Etkiniz AB Programı desteği ve Kenan Dursun eğitmenliğinde ADİP ve ADO ekibine yönelik “STK’lar için sosyal medya eğitim programı” gerçekleştirildi.
   
PROJELERİMİZ:
 • “Anadolu’da İnançların İzleri” projemizde Araştırmacı-Yazar ve Bektaşi Babası Dursun Gümüşoğlu Anadolu Bektaşiliğini anlattı.
  https://youtu.be/zcbjONGCtQo

   
 • “Anadolu’da İnançların İzleri” projemizde “Despertar-İzmir Projesi” tanıtım yayını yapıldı.
  http://adipanadolu.org/sayfa-detay/despertar-izmir-projesi/377

   
 • “Anadolu’da İnançların İzleri” projemizde “İzmir Sefarad Festivali” tanıtım yayını yapıldı.
  http://adipanadolu.org/sayfa-detay/izmir-seferad-festivali/397

   
 • “İnançlar ve Müzikleri” projemizde müzisyen, eğitimci Gürsel Koçak “Bektaşi Nefesleri ve Tekke Müziği” konulu bir sunum gerçekleştirdi.
  https://youtu.be/ckuNlG6FipQ

   
 • “İnançlar ve Müzikleri” projemizde Jozef Naseh “Antakya’da Müziğin İnançsal Evrimi” temalı bir sunum gerçekleştirdi.
  https://youtu.be/zcbjONGCtQo

   
 • “Nükhet Everi ile Kültürel Mirasımızı Sırtlayanlar” söyleşi serisi 2. sezonu gerçekleştirildi.
  https://youtube.com/playlist?list=PLN7AHQGMKkdClQF5_9XQaOqzvLyz3NHOb

 •  
 • Kurucu üyemiz ADO ve ADİP girişimi, Etkiniz AB Programı-Hollanda MATRA Programı desteği ile 10-11 Nisan tarihlerinde “Anadolu’da İnanç Mekânlarında Dönüştürmeler Uluslararası Konferansımız” gerçekleştirildi.
  http://konferans.adipanadolu.org/

   
 • “Anadolu’da İnanç Mekanlarında Dönüştürmeler Uluslararası Konferansı” oturum videoları yayınlandı.
  Konferans inanç mekanlarının Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde süren dönüştürmelerin disiplinler arası yaklaşımlarla ve hukuk, tarih, siyaset bilimi, antropoloji, mimarlık, şehircilik boyutlarıyla tartışıldığı bir platform oldu. Konferansa Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hollanda, Romanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden çeşitli akademisyen ve uzmanlar katıldı. Pagan mabetler, camiler, tekke ve zaviyeler, mevlevihaneler, cemevleri, bir ezidi kabristanı ile Grek-Ortodoks, Süryani, Ermeni ve Latin Katolik kiliselerinin yer aldığı çeşitli inanç mekanlarındaki dönüştürmelere ilişkin sunumlar Türkçe ve İngilizce olarak ADİP YouTube kanalında izlenebilir.
  https://t.co/WGyetqL3OG

   
 • “Anadolu’da İnanç Mekanlarında Dönüştürmeler Uluslararası Konferansı” bildirileri Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı ve dağıtımı yapıldı.
  http://adipanadolu.org/sayfadetay/inanc-mekanlarinda-donusturmeler/380
YAYINLARIMIZ